
900 nya ståldörrar i Göteborg
För inte så många månader sedan packade vi bilen och styrde mot Göteborg för att hälsa på en av våra nära samarbetspartners och återförsäljare: Hellbergs Ståldörrar i Göteborg AB. Anledningen var ett pågående större ROT-projekt för Familjebostäder, där cirka 900 dörrar skulle bytas i flera fastigheter. Ett omfattande uppdrag som sträckte sig över flera månader – för oss som leverantör och för Hellbergs Ståldörrar i Göteborg AB som återförsäljare och montörer.

Historien mellan Hellbergs Door Company AB, producent av ståldörrar, och Hellbergs Ståldörrar i Göteborg AB, återförsäljare och montörer, har gått hand i hand i flera generationer. Det är ett samarbete som bygger på förtroende, yrkesstolthet och en gemensam syn på hur en riktigt bra ståldörr ska fungera i verkligheten.

Hellbergs Ståldörrar i Göteborg erbjuder en komplett helhetstjänst som återförsäljare och montörer, och har arbetat med våra ståldörrar sedan företaget startades. Vår roll är tydlig: Hellbergs Door Company AB tillverkar dörrarna – Hellbergs Ståldörrar i Göteborg AB ser till att de monteras, levereras och fungerar perfekt hos slutkund i Göteborg med omnejd.

Under hösten arbetade vi tillsammans på projektet, där vinds- och källardörrar byttes ut, tillsammans med ett antal entrédörrar i flera byggnader. Målet var ökad säkerhet, bättre funktion och ett tydligt lyft för fastigheterna.
Och resultatet?
En av de boende sammanfattade det hela med orden:
“De gamla dörrarna var ju ingenting mot dessa, de ser ut som något från Fort Knox.”
Det tog vi, med ett leende, som en mycket smickrande komplimang.

Vi är stolta över våra återförsäljare och samarbetspartners, och extra stolta när långsiktiga relationer leder till projekt som uppskattas hela vägen fram till dem som använder dörrarna dagligen.
Är du intresserad av att veta mer om våra olika projekt? - Se fler bilder på vår inspirationssida
Fler nyheter
![]()
En ny era inom dörrbranschen - så möter Hellbergs framtidens krav
I takt med att omvärlden skiftar, förändras också förväntningarna på något så grundläggande som en dörr.
Läs mer
Vi har öppnat i Stockholm!
Vårt Stockholmskontor är nu öppet och vi är redo att ge kunder i Stockholm med omnejd snabbare service och närmare stöd.
Läs mer
Hellbergs levererar dörrar till Hundstallet i Örkelljunga
När vi på Hellbergs får möjlighet att bidra till projekt som gör skillnad, gör vi det med stolthet. Tidigare i år nåddes vår VD av nyheten att Hundstallet bygger en helt ny anläggning i Örkelljunga. Vi bestämde oss för att vara med och stötta initiativet...
Läs mer
En dörr är inte bara en dörr – introduktion till Hellbergs dörrserier
"Det är väl bara att beställa en dörr?" tänker de flesta. Snart inser man att det handlar om mycket mer än att välja ett dörrblad och ett handtag. Olika miljöer kräver olika lösningar, och en lång rad val ska göras för att dörren ska bli precis rätt.
Läs mer
En ståldörr - mer än bara grå färg
När man tänker på ståldörrar är det lätt att föreställa sig en tung, grå och funktionell barriär. Men Hellbergs ståldörrar är långt ifrån monotona. Med en uppsjö av tillval och designmöjligheter, såsom olika färgalternativ, glaspartier, spegelprofilering och laminatplåtar, kan de bli en integrerad och estetiskt tilltalande del av varje byggnads helhet.
Läs mer
Hellbergs firar 75 år!
Från en liten verkstad till en ledande aktör
I 75 år har Hellbergs levererat klassade ståldörrar för säkerhet och trygghet. Det firar vi med ett jubileumsår där vi fortsätter utveckla framtidens dörrlösningar. Sebastian Hellberg, VD och ägare av Hellbergs Door Company AB, berättar i en intervju att företaget grundades 1950 av hans farfar, Kurt Hellberg och historien om hur Hellbergs gått från ett litet företag till en marknadsledare inom branschen.
Läs mer
Den nya maskinen tar Hellbergs till nästa nivå
När Hellbergs beslutade sig för att investera i en ny maskin var det ett steg för att effektivisera produktionen och stärka företagets konkurrenskraft. Vi träffade produktionstekniker Leon för att höra mer om projektets bakgrund, processen bakom valet av maskin och vilka förbättringar den för med sig.
Läs mer
Hellbergs HD500 högsäkerhetsdörr
Hellbergs HD500 med inbrottsklass RC5 är en investering i framtidens trygghet. HD500 har utvecklats för att skydda känsliga miljöer så som värdedepåer, militära anläggningar, banker och andra skyddsobjekt.
Läs mer
Hellbergs Door Company AB
Hellbergs Dörrar i Mellerud AB byter namn till Hellbergs Door Company AB.
Läs mer